DZIAMA

PRACOWNIA RZECZY NIEZWYKŁYCH

czwartek, 2 sierpnia 2018

Canvas + Zentangle

Myślałam, że ten tydzień będzie dla mnie dużo, prostszy i luźniejszy.  Niestety wlecze się niemiłosiernie i jest zupełnym przeciwieństwem od tych, z którymi mam do czynienia. Nie mniej jednak w tamtym tygodniu obiecałam Wam wyjątkowy post. Właśnie dzisiaj chciałam Wam go pokazać. Był dość czasochłonny, a przy tych wszystkich zawirowaniach,  obecnie trwających, zabranie się do jego napisania graniczyło z cudem. 
ZENTANGLE - co to jest i z czym to jeść? 

ZENTANGLE to  nic innego jak forma sztuki, którą "de facto" każdy z nas może tworzyć. To rysunki składające się  różnych kształtów, wypełnione różnego rodzaju wzorami,  które nie mają konkretnego schematu czy układu. Kierujemy się chwilą i tym co przyniosą nam myśli w głowie. 

Wyobraźcie sobie, że jesteście ma mega nudnym wykładzie na studiach, co wtedy robicie, bazgrolicie, tak bez sensu, po prostu. Czasem są to jakieś wzory, które nie mają konkretnego tematu, ale rysowanie ich uspokaja i wycisza.
Technikę tą wprowadzili w Stanach Zjednoszonych, Rick Roberts i Maria Thomas, aby leczyć swoich pacjentów. Technika ta stanowiła nie tylko art terapię, ale również stała się przyjemnym sposobem na relaks, a przy tym efektowną grafiką. Zyskała popularność na całym świecie.
W technice tej można tworzyć małe obrazki, ale też duże przestrzenie, które stają się fantastycznymi grafikami, zdobiącymi wnętrza. 
Samo Zentangle, nie ma przypisanego znaczenie. Ale po rozłożeniu go na części pierwsze dowiemy się, że: ZEN to -kontemplacja (kojarzona głównie w filozofią wschodu), i TANGLE - gęstwina lub plątanina. Po złożeniu tych dwóch znaczeń powstaje nam: KONTEMPLACYJNA GĘSTWINA, albo  KONTEMPLACYJNA PLĄTANINA, czyli wzory rysowane bez celu i ładu, które tworzą naszą konteplacyjną gęstwinę myśli,  relaksują nas i pozwalają uwolnić się od codzienności.

Zentangle powstaje "ad hoc" - nudzimy się, albo potrzebujemy chwili spokoju, więc bazgrolimy i wykreślamy różne wzory, figury geometryczne i tworzymy swoją sztukę :)
Musicie koniecznie tego spróbować, może tkwią w Was ukryte talenty. 
Co prawda trzeba jej poświęcić trochę czasu, ale efekty mogą Was zaskoczyć, nie tylko pod względem graficznym ,ale również relaksacyjnym. To jak dzierganie tylko z cienkopisem w ręku.
Jeśli chodzi o sprawy techniczne,cienkopis dobrej jakości jest konieczny, jeżeli chcecie się nim swobodnie poruszać. Do tego duży i gruby blok rysunkowy, do tworzenia wielu wyjątkowych grafik.

Moje Zentangle powstało na Canvasie  https://www.berotex.net/pl/tkaniny-bawelniane/6728-tkanina-bawelniana-canvas-natural.html?search_query=canvas&results=7 ,co jeszcze utrudniło mi sprawę, ale uwierzcie mi bardzo się przy tym relaksowałam. Zentangle najlepiej rysować na kartce, ja jednak poszła o krok dalej i wykorzystałam canvas. Ten materiał jest naprawdę wspaniały, uwielbiam jego surowość i taką charakterystyczną fakturę i zapach. Użyłam do tego markerów do materiału oraz farb tekstylnych. Zresztą efekty możecie zobaczyć na zdjęciach. 
W gruncie rzeczy ZENTANGLE, możecie tworzyć na czym chcecie, to Wasza inspiracja i Wasza chwila relaksu. Moja już trwa. Pozdrawiam i jak zawsze mnóstwo pozytywnych wibracji.Post powstał we współpracy z berotex.net

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz