DZIAMA

PRACOWNIA RZECZY NIEZWYKŁYCH

niedziela, 15 lipca 2018

Czy można uszyć etui na dokumenty?

Dziś biegnę do Was w deszczowej aurze, z kolejnym obiecanym projektem.
Na warsztat poszło etui na dokumenty.  Sami napewno wiecie lub nawet korzystacie z takiego etui. Choć większość osób zapewne nosi swoje dokumenty w portfelu, który wyposażony jest w mnóstwo kieszonek i innych aplikacji. Jednak ja nie należę do tych osób. Doświadczona złymi wspomnieniami, jeszcze na studiach, kiedy mój  portfel wraz z wszystkimi dokumentami, został z premedytacją skradziony, postanowiłam zmienić nawyki i nosić wszystko osobno. Zgubić portfel z pieniędzmi nie jest tak kłopotliwy, co zgubić portfel z pieniędzmi i domumentami. Ponieważ moje dotychczasowe etui, nadszarpnięte zębem czasu, uległo zniszczeniu (był to stary plastikowy bibelot, nic specjalnego), postanowiłam, że przecież sama mogę je wykonać w bardzo prosty sposób,  a przy tym cieszyć się oryginalnym i ciekawym gadżetem. Zabrałam się więc za projekt. Chciałam, aby było przede wszystkim funkcjonalne a przy tym, wyglądało atrakcyjnie.Reszta materiałów pochodzi z mojego prywatnego asortymentu a mianowicie: biało- czarna lamówka w paski, białe mini pomponiki oraz biała rzepa.


Niestety nie udało mi się zrobić zdjęć podczas szycia, więc postaram się opisać w skrócie jak to zrobić. Nawet dla kogoś kto nigdy nie miał  do czynienia z szyciem, wykonanie takiego etui jest naprawdę proste. Jeżeli szycie nie jest Waszą mocną stroną,  możecie zrobić takie etui również z pomocą kleju na gorąco, a efekt będzie podobny.


Sposób wykonania:

Materiał w formie prostokąta składamy na 3 części  ( wymiary w moim przypadku to 10x25cm) tak,  aby powstała koperta, lub coś na wzór portfelika. ( jeżeli trudno Wam wyobrazić sobie jak to zrobić, weźcie kartke papieru i złóżcie ją obiema krawędziami do środka, tak aby jedna z nich nachodziła znacznie na drugą. Ta która nachodzi na drugą będzie klapą, a ta pod spodem kieszenią)


Obie krawędzie materiału, po ich krótszych bokach, podwijamy i przyszywamy  (lub w przypadku wersji bez szycia podklejamy klejem)

Zanim zszyjemy boki, musimy przyszyć rzepy na wewnętrzej stronie klapy i zewnętrznej stronie kieszeni. (albo przyklejamy - wersja dla nie szyjących)

Tam gdzie chcemy umieścić rzepkę zaznaczamy sobie kropkę, aby po rozłożeniu materiału widzieć punkt przyszycia rzepy.

Następnie zszywamy boki, po obu stronach co tworzy kieszeń z klapką. ( lub sklejamy klejem)

W kolejnym etapie obszywamy całe etui lamówką.

Na koniec dodajemy urocze białe pomponiki coś na wzór zapięcia.  I voila.
Nawet bez zdjęciowego instruktażu jesteście w stanie sobie z tym poradzić.

Pozdrawiam i jak zawsze mnóstwo pozytywnych wibracji.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz