DZIAMA

PRACOWNIA RZECZY NIEZWYKŁYCH

wtorek, 5 czerwca 2018

Wabi - sabi - design 2018

Wydawało mi się, że styl skandynawski, który bardzo mi się podoba i nadal czaruje mnie swym minimalizmem, pozostanie ze mną na dłużej. Jednak muszę przyznać, że nowy design , o którym zaraz Wam napiszę, zdecydowanie wprawił mnie w zachwyt, mało tego za jego sprawą mam motyle w brzuchu. Już dawno marzyłam o tym, żeby móc łączyć wiele stylów nie krępować się, tym, że jedno nie pasuje do drugiego, co więcej, że nie wszystko musi być takie idealne. Zawsze lubiałam nieco surowy klimat, nie tylko w modzie, ale również i we wnętrzach. I o to jest, pojawił się design prosto z kraju kwitnącej wiśni, pod enigmatyczną nazwą WABI - SABI.  Jak długo zachwycona byłam skandynawskim hygge i nadal w wielu kwestiach lubuje się w takich wnętrzach, to przyznam szczerze, że pomieszczenia w kolorach bieli są piękne i bardzo przytulne, jednak trudne do codziennego mieszkania, zwłaszcza kiedy ma się dzieci. 
Natomiast Wabi - sabi, to nic innego jak autentyczność i to, że nie wszystko musi być idealnie, idealne, akceptacja niedoskonałości, oraz tego, że nie wszystko zawsze będzie nowe, piękne i znowu użyję tego słowa IDEALNE. 
Dlatego w Wabii - Sabi, wykorzystywane materiały, są nie pefrekcyjne, na których widać  upływający czas. Jestem niesamowicie zaskoczona, ale i pełna entuzjazmu, bo od dawna marzyłam, o tym, żeby móc zastąpić perfekcjonizm czymś niedoskonałym a pięknym, ale i  naznaczonym zębem czasu i naturalnym użytkowaniem. Wszystko to składa się na Wabi - sabi, buduje przytulność i tworzy teraźniejszość, z rzeczy, które mają swoją przeszłość. Niedoskonałości potrafią być piękne, tak jak człowiek, który przecież nie jest idealny, ale pozostaje piękny, z wszystkimi swoimi wewnętrznymi emocjami, myślami. 
Podobnie jest z Wabi - Sabi, nie musisz trzymać się sztywnych ram związanych z odpowiednim projektowaniem wnętrz, tutaj możesz pozostać w zgodzie z własnym gustem i upodobaniami. Oczywiście nie dajmy się zwariować i nie myślmy, że bałagan jest tutaj wszechobecny. W Wabi - sabi jest po prostu metoda.
 Jak osiągnąć WABI - SABI w swoim domu?

Ręcznie robiona ceramika, albo sklejone po rozbiciu naczynia, świetnie komponują się z WABI - SABi , widać, że w domu tętni życie a naczynia są w ciągłym użytkowaniu.

Prostota i umiar - elementy wystroju ograniczają się do minimum. W przypadku urządzania sypialni, punktem najważniejszym jest oczywiście, łóżko, nie zaś szafka, czy inne elementy, które zwykliśmy tam ustawiać. Tak więć wygląd danego pomieszczenia, ma pełnić swoją funkcję, dzięki temu uzyskamy prostotę i umiar.

Natura we wnętrzach - wykorzystywanie  naturalnych materiałów takich jak drewno, len, bambus, jak również ceramika i naturalny kamień, który w filozofii wabi- sabi jest szczególnie doceniany.  Rośliny pełnią ważną rolę, ale raczej stanowią minimalistyczny element dekoracyjny.

Kolory ziemi - wnętrza zgodne z japońską filozofią wabi- sabi, odnoszą się do kolorów ziemi z neutralnymi odcieniami tj, bielą, szarością, które nadają im większej przestrzeni i tworzą przytulność.

Niedoskonałości - podniszczone, ściany, czy odklejąjąca się tapeta, tudzież inne defekty mogą z pozoru wyglądać nieestetycznie, ale nie dla WABI - SABI. Krzesła, każde z innej parafii, czemu nie, przecież nie wszystko musi być takie idealne.
Takie  i inne mankamenty są atutem wnętrza i świadczą o tym, że w nich odbywa się życie, a zużywanie się rzeczy jest ich naturalnym zjawiskiem. 

Pomyślałam sobie o wszystkich tych, rodzicach, których dzieci, malują po ścianach, albo ciąglę przy nich coś majstrują, że to idealny styl dla nich. Jeżeli planujecie remont, może warto, się z nim wstrzymać. Wasze dzieci, mogą stać się designerami stylu WABI - SABI. 
 I jak podoba Wam się nowy trend 2018 we wnętrzach. Według mnie brzmi całkiem ciekawie i można w nim naprawdę poszaleć.

Nawet jeśli nie do końca podoba Wam się Wabi- sabi, albo nie jesteście przekonani, że odrapane ściany są w waszym guście, możecie przemycać do Waszych wnętrz, tylko to co jest dla Was ważne, albo z czym czujecie wewnętrzną harmonię. Mnóstwo pozytywnych wibracji dla Was kochani.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz